Menu Zavřeno

Záchranáři 2020/2021

Základní informace o oddíle ve školním roce 2020/2021

Oddíl Záchranáři je zaměřený na výuku první pomoci s důrazem na praxi, kdy si dětí zkouší různé obvazové techniky, učí se resuscitovat a ošetřovat různé druhy poranění.

Schůzky probíhají v úterý od 16:00 do 16:45.

Na oddíl dochází: Bobeš, Králíček, Lerik, Mimoň, Vlak,

Fotky ze schůzek oddílu Záchranáři naleznete zde

Oddílová fotokronika 2020/2021

Schůzka 22. 12. 2020

Dnešní poslední schůzky záchranářů v roce 2020 se zúčastnili: Lerik, Mimoň a Vlak. Dnešní schůzka byla speciální a prodloužená s ohledem na prázdniny, které již děti měly. První část schůzky jsme věnovali lezení – zopakovali jsme si osmičku a osmičkové poutko, řekli jsme si něco o lezeckých pomůckách se zaměřením na jištění a chvíli trénovali lezení na boulderu a jištění.

Další část schůzky jsme věnovali výrobě skořicové masti. Základem byla lékařská vazelína a výtažek skořice v olivovém oleji. Kluci si odnesli každý tři kousky.

Dále jsme dělali obtisky chodidel, které děláme se všemi oddíly na památku.

Neméně zajímavá byla poslední část schůzky, na které si kluci zopakovali naučené záchranářské dovednosti. Jeden vždy představoval zraněného, další dva záchranáře. Poranění byla různého typu – úraz elektrickým proudem; pád z výšky s poraněním ramena, kotníku a kolena; řezné rány od rozbitého skla a pneumothorax s upadnutím do šoku způsobený bodnou ranou do hrudníku. Některá poranění se klukům podařilo ošetřit lépe, jiná trošku hůře, ale všem se hrozně líbilo zapojení umělé krve 🙂

Schůzka 15. 12. 2020

Dnešní schůzky záchranářů se zúčastnili: Lerik, Mimoň a Vlak. Schůzku jsme zahájili již poměrně složitým obvazem hrudníku. Poté jsme si zopakovali jakým způsobem ošetřujeme popáleniny, dále jsme si řekli, jaká nebezpečí skýtají chemikálie a jak ošetřit poranění způsobená chemikáliemi, dále jsme si řekli rizika radioaktivních látek a teroristických útoků. Konec schůzky jsme věnovali úvodu do zlomenin, kdy jsme se učili rozdíl mezi zlomeninou, vykloubením a naražením, rozdělili jsme si zlomeniny na uzavřené a otevřené.

Schůzka 8. 12. 2020

Dnešní schůzky záchranářů po lock-downu se zúčastnili: Králíček, Lerik, Mimoň a Vlak. Schůzku jsme zahájili bandáží dolní končetiny. Poté se děti učily ošetřit poraněné rameno. Nakonec jsme se pokračovali v požární ochraně, řekli jsme si co dělat v případě požáru, jak požáry hasit a jaká poranění nejčastěji vznikají při požáru.

Schůzka 6. 10. 2020

Dnešní schůzky záchranářů se zúčastnili: Bobeš, Králíček, Mimoň a Vlak. Schůzku jsme zahájili opakováním sbíhavého a rozbíhavého obvazu. Poté jsme si zopakovali ošetření pneumothoraxu. Dále jsme dokončili kapitolu transport – děti si vyzkoušely udělat provizorní nosítka. Nakonec jsme si začali povídat o požární ochraně.

Schůzka 29. 9. 2020

Na dnešní schůzku záchranářů dorazili: Bobeš, Lerik, Mimoň a Vlak. První část schůzky patřila opakování práce s AED. Poté kluci opakovali ošetření masivního krvácení pomocí tlakového obvazu. Nakonec jsme si ukázali základní techniky transportu raněných Rautekovým manévrem, či nošení ve dvou na stoličce. Nechybělo ani simulované volání na záchrannou službu.

Schůzka 22. 9. 2020

Na dnešní záchranáře dorazili: Bobeš, Králíček, Lerik, Mimoň a Vlak. Sešli jsme se na zahradě klubovny a opakovali nejprve důležitá telefonní čísla. Poté jsme si zopakovali vyšetření pacienta v bezvědomí a KPR. Nakonec jsme si zopakovali zotavovací polohu.

Schůzka 15. 9. 2020

První schůzka záchranářů v letošním školním roce proběhla na koupališti v Libčích. Na schůzku dorazil Mimoň a Vlak. Po úvodu, kdy jsme si řekli co nás čeká, zopakovali pravidla a připomněli základní prvky bezpečnosti, jsme se vrhli na vodní záchranu. Protože kluci již měli za sebou první nácvik v bazénu, rovnou jsme si zopakovali záchranářský skok do neznámé vody, záchranářského kraula a vytažení tonoucího na břeh. Poté jsme si vyzkoušeli narovnání a tažení tonoucího. Řekli jsme si, jaká jsou hlavní rizika ve vodě, co je aktivní tonoucí a co pasivní tonoucí. Na úplný konec jsme si velmi rychle zopakovali základ KPCR.