Menu Zavřeno

Outdoorový oddíl 2019/2020

Základní informace o oddíle ve školním roce 2019/2020

Outdoorový oddíl je zaměřený především na bushcraft, military, survival a outdoorové dovednosti. Děti se učí pracovat s nožem, pilou, sekerou, zapalovat oheň, upravit si vodu na pitnou, postavit si přístřešek, uvařit si na ohni jídlo, a další. Děti se učí střílet ze vzduchovky, kuše, praku, luku. Hrajeme lasergame, paintball, NERF.

Oddíl nemá pravidelné schůzky, oddílová činnost je realizovaná formou outdoorových výletů a výprav.

Na oddíl docházeli: Bambulák, Buchta, Hafík, Kakabus, Kotě, Králíček, Lerik, Mimoň, Pamprdlák, Šampon, Tom

Fotky z outdoorových výprav naleznete zde.

Oddílová kronika 2019/2020

Survival Stěžov Winter Edition

18. – 19. 1. 2020

První výprava outdoorového oddílu v roce 2020 nás zavedla na tábořiště do Stěžova.  Akce se zúčastnili: Bambulák, Citron, Kotě, Šampon, Vydra, Koala a Shrek. V sobotu jsme ráno vyrazili směr Stěžov. Nejprve jsme se zastavili nakoupit proviat. Z obchodu jsme se vydali nejprve k rybníku, kde se naši otužilci chtěli vykoupat. Nicméně díky přítomnosti ledové krusty se tam vydali nakonec pouze nohama. 

Po příjezdu do tábořiště učili kluci holky, jak si postavit přístřešek. Citronovi i Vydře se přístřešky povedly. 

Poté následovala příprava oběda. Hlavní chod – tortilly s kuřecím masem a zeleninou. Byly opravdu výborné. Holky dělaly dříví, kluci vařili 🙂 

Po obědě jsme se vyřádili při NERFkách, zahráli jsme si jak team death match, tak VIP, dobývání či vlajku. 

Po svačině jsme začali stavět přírodní parní saunu. Zatímco kluci kopali jámu na žhavé kameny, holky řezali pruty na konstrukci. Stavba nám šla pěkně od ruky a po chvíli byla sauna připravena. 

Na saunování jsme se posilnili opékáním špekáčků, hermelínu a marshmallow. Poté jsme se jali vyzkoušet saunu. Převlékli jsme se a z ohniště jsme nanosili nažhavené kameny. Uzavřeli jsme vchod a polévali kameny vodou. Sauna fungovala jak měla, jen do příště musíme doladit pár detailů. 

Po sauně jsme si opekli trdelníky a podívali se na  video ze sportovní výpravy. Ulehli jsme k spánku pod širákem u ohně. 

V neděli ráno jsme se probudili mírně zasněžení 🙂 Abychom rozproudili krev a podpořili obranyschopnost, udělali jsme si otužovací rozcvičku. 

Po snídani jsme se učili filtrovat a desinfikovat vodu. Děti si nejprve vyrobily filtr sestávající z uříznuté PET lahve, mechu a dřevěného uhlí. Přes filtr nechaly vodu protékat a po prvotním přečištění tímto filtrem si vodu přelili do speciální láhve s hepafiltrem. Poté si vodu ještě vydezinfikovaly UV světlem a ochutnaly. Ač ze stejného potoka, kupodivu všem chutnala trochu jinak 🙂

Na oběd děti vařily těstoviny s masovou omáčkou a sýrem. 

Po obědě jsme si ještě zastříleli ze vzduchovky. Nejvíce bodů nastřílel ostřílený vzduchovkář Šampon. Ale ani ostatní děti nezůstaly bez zásahů.  

Poté jsme uklidili tábořiště, sbalili se a na rozloučenou si ještě opekli trdelníky. 

Zimní survival byl s ohledem na teploty opravdu náročný, ale dětem se moc líbil a opuštění komfortní zóny, byť jen na dva dny, pro ně byla velmi cenná zkušenost. Sešla se bezvadná parta puberťáků, která si navzájem pomáhala a skvěle si to užila, a to je to nejcennější, co si mohli z akce odnést. 

Galerii z akce naleznete zde.

Video z akce na youtube.

Výprava do Terezína

11. – 13. 10. 2019

První výprava outdoorového oddílu v tomto školním roce nás zavedla do Terezína. Akce se zúčastnili: Bambulák, Buchta, Hafík, Kakabus, Králíček, Lerik, Mimoň, Tom, Koala a Shrek. 

V pátek, po příjezdu do terezínské velké pevnosti, jsme si nejprve řekli bezpečnostní pravidla. Poté si děti nachystaly věci na spaní, připravily večeři, připravily dříví a po jídle jsme šli na průzkum pevnosti. Po průzkumu jsme si zahráli pár kol huntera a lasergame. 

V sobotu ráno na děti čekala otužovací rozcvička, po snídani jsme se vrhli na učení. Jako první se děti učily rozdělávat oheň pomocí firesteelu. Všem to docela šlo a všem se nakonec podařilo osvojit si tuto základní survival techniku.

Poté, co se děti nabažily rozdělávání ohníčků, jsme se učili uzly. Prošli jsme si pár základních uzlů, které většina dětí již zná z jiných našich kroužků. Po uzlování si nováčci plnili první test fyzičky sestávající z 10 dřepů, 10 sklapovaček a 5 kliků. Následoval bobřík síly – tedy dokázat se pětkrát v jedné sérii přitáhnout. Bobříka síly si dnes splnili Hafík a Buchta, gratulujeme. 

Zbytek dopoledne patřil NERFkám. Hráli jsme několik hodin několik různých módů v různých kombinacích týmů. Po NERF bitvě se kluci vrhli na přípravu oběda – tortilly s kuřecím masem, česnekovým dresinkem a zeleninou. K dispozici byla také sladká varianta se šlehačkou a grankem. 

Po obědě jsme vyrazili na výlet do přírody. Udělali jsme si procházku po Žitenické stezce Zemí hradů a Hibschově naučné stezce. V rámci procházky děti poznávaly stromy a měly za úkol nasbírat si smůlu na večerní výrobu loučí. 

Po návratu do pevnosti se Kakabus s Bambulákem a Shrek vrhli na přípravu večeře – těstovin s masovou směsí. Zbytek dětí s Koalou vyráběli louče ze smůly. 

Po večeři jsme šli vyrobené louče vyzkoušet. Zkouška dopadla výborně. Všem dětem louče krásně hořela a dokázaly nic nezapálit 🙂 Poté jsme si zahráli huntera a lasergame. Zbytek večera patřil průzkumu místního podzemí, které sloužilo za Rakousko-Uherska jako zázemí pro armádu. Prošli jsme si poměrně malý kousek z celkové délky místních chodeb. 

Neděle již patřila přípravám k odjezdu domů. Po otužovací rozcvičce jsme se nasnídali, umyli, zabalili a po předání základny vyrazili zpět do Libčic. 

Akce i díky téměř letnímu počasí byla velmi vydařená, děti se naučily spoustu věcí, vybily nastřádanou energii a pořádně si to užily. 

Galerii z akce naleznete zde

Video z akce na youtube.