Menu Zavřeno

Myší kožíšci 2019/2020

Základní informace o oddíle ve školním roce 2019/2020

Oddíl Myší kožíšci je zaměřený na vaření a pečení. Děti se naučí uvařit různé kulinářské speciality, upečou si různé dobroty. Oddíl vede profesionální kuchař a dlouholetá táborová kuchařka. Oddíl byl realizován ve spolupráci s Přáteli přírody-Upírky, z. s.

Na oddíl docházeli: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Limetka, Terezka, Vojta

Fotky ze schůzek Myších kožíšků naleznete zde.

Oddílová fotokronika 2019/2020

Schůzka 10. 3. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Agátka a Citron. Dnes děti pekly ořechovo-jablkový koláč. Děti si nejprve připravily jablka, ořechy a čokoládu. Poté se vrhly na přípravu těsta a nakonec na samotné pečení koláče. A opět nezklamaly, koláč se vyloženě rozplýval na jazyku. 

Schůzka 25. 2. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Agátka, Citron, Kačenka a Terezka. Dnes děti vařily pečené kuřecí paličky s kuskusem a ratatouille. Poměrně náročnější jídlo děti opět zvládly bravurně. Nejvíc práce měli s přípravou ratatouille, nicméně pod vedením našich kuchařů se jim to náramně povedlo. 

Recept ke stažení: Recept 25022020

Schůzka 18. 2. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Agátka, Citron, Kačenka, Limetka a Terezka. Dnes děti s Jolčou pekly vynikající babiččinu tvarohovou bábovku podle starobylého receptu. A jak se jim skvěle povedla. Naučily se při tom jak oddělit žloutky od bílku, jak vyšlehat sníh nebo jak utřít správně těsto, aby se nezdrclo. Děti si dnes také napsaly kulinářský vědomostní testík. 

Schůzka 11. 2. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Citron, Kačenka a Limetka. Dnes děti dělaly jedno ze svých neoblíbenějších jídel – pizzu. A pizza to nebyla jen tak obyčejná, ale pravá italská. Děti si pizzu ochutily podle svých vlastních chutí, sýry, zeleninou, šunkou, salámem, … Všechny pizzy se moc povedly a dětem velmi chutnaly. 

Recept ke stažení: Recept 11022020

Schůzka 4. 2. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Citron, Kačenka, Limetka a Terezka. Dnes děti opět pekly. Tentokrát pekly buchtu Margot, jejímž základem je oblíbená tyčinka Margot. A opět se dětem moc povedla a byla lepší než samotná Margotka. Protože nám skončilo první poletí, dostaly dnes děti kuchařské vysvědčení. Na vysvědčení se hodnotilo sedm „předmětů“ – chování, příprava, pomocné práce, rozpoznávání surovin, vaření, pečení a úklid. Skoro všechny děti prospěly se samými jedničkami. 

100% docházku za první pololetí splnila Agátka s Kačenkou. 

Recept ke stažení: Recept 04022020

Schůzka 28. 1. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Agátka, Anička, Kačenka, Terezka a Vojta. Dnes děti vařili kuřecí kapsu plněnou šunkou a sýrem s vařeným bramborem. Vaření jim šlo krásně od ruky a výsledek byl vynikající. Ve volných chvílích jsme s dětmi opakovali jaké máme druhy brambor a těstovin. 

Recept ke stažení: Recept 28012020

Schůzka 21. 1. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Agátka, Citron, Kačenka a Terezka. Dnes děti pekly fantastický čokoládovo-pudinkový koláč. Naučili se, jak správně vyšlehat těsto do hladka, jak se dělá šlehačka a taky jak si udělat domácí pudinkový krém.

Recept ke stažení: Recept 21012020

Schůzka 14. 1. 2020

Na dnešní schůzku Kožíšků přišli: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Terezka a Vojta. Dnes jsme s dětmi vařili špagety s boloňskou omáčkou. Děti nejprve nakrájely a osmahly cibulku, poté připravily masou směs, kterou uvařily. Následně si uvařily špagety a nastrouhaly sýr. Vše se jim báječně povedlo a večeři si opravdu vychutnaly. 

Recept ke stažení: Recept 14012020

Schůzka 7. 1. 2020

Na první schůzku Kožíšků v roce 2020 přišli: Agátka, Citron, Kačenka a Terezka. Dnes jsme s dětmi pekly šneky. A to jak šneky na sladko s jogurtovo-rozinkovou náplní, tak šneky na slano se sýrem a šunkou. Sice tvar děti moc dobře nedokázaly zpracovat, ale chuť byla výborná 🙂

Recept ke stažení: Recept 07012020

Schůzka 10. 12. 2019

Na poslední schůzku Kožíšků v roce 2019 přišli: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Limetka, Terezka a Vojta. Poslední schůzka Kožíšků probíhala v duchu Vánoc. Děti si učily jak se motá a peče pravá vánočka. Nechyběl ani vánoční stromek a dárečky. Pro malé kuchtíky malá vařečka. Vánočka krásně provoněla celou schůzku a všem se zbíhali sliny.

Recept ke stažení: Recept 10122019

Schůzka 3. 12. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Kačenka a Limetka. Dnes jsme s dětmi vařili bramborové noky s kuřecím masem a sýrovou omáčkou. Děti nejprve připravovaly noky. Poté se pustily do přípravy masa a sýrové omáčky. Vše se jim náramně povedlo a jídlo výborné. 

Recept ke stažení: Recept 03122019

Schůzka 26. 11. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Limetka, Terezka a Vojta. Dnes jsme s dětmi zdobili piškotový koláč. Pro děti byly předpečené piškotové koláče, které si dnes děti na schůzce zdobily. K tomu si nejprve připravily čokoládu, kterou si na vodní lázni rozpouštěly, připravovaly si fondán a další zdobítka. Z fondánu si modelovali různé kytičky, andělíčky, zvířátka a nechali svou fantazii opravdu pěkně pracovat. Všem se zdobení moc povedlo. 

Schůzka 19. 11. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Limetka, Terezka a Vojta. Dnes jsme s dětmi vařili kuřecí roládu s bramborovou kaší. Nejprve se děti vrhly na přípravu rolády, kdy připravovaly nádivku, kterou daly do vykostěného kuřete a poté začaly připravovat bramborovou kaši. Dnešní jídlo bylo znamenité a dětem se to moc povedlo. 

Recept ke stažení: Recept 19112019

Schůzka 12. 11. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Kačenka, Limetka a Terezka. Dnes jsme s dětmi tvořili Vizovické těsto a výrobky z něj. Je to sice těsto ze surovin co se jí, ale těsto je díky přidanému octu nejedlé 🙂
Tato forma zdobení pochází přímo z Vizovic. Sice se zdá, že je těsto jednoduché, ale co do zpracování je velmi těžké. Než se vyhněte v nelepkavou, vláčnou hmotu, trvá to zhruba hodinu. Pak se nechá do druhého dne odležet a teprve potom se z něj vyrábí ozdoby. Je to těsto, které se suší v troubě a už naši předkové ho používali k výrobě vánočních ozdob na stromek, betlémů a svícnů. Děti se dozvěděly, odkud tato tradice pochází, jak vznikla a jak se udržela do dnešní doby. Také se dozvěděly jaké techniky se používaly a používají, co je k tomu potřeba a jak dosáhnout krásných výtvorů.

Recept ke stažení: Recept 12112019

Schůzka 5. 11. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Anička, Kačenka, Terezka a Vojta. Tentokrát jsme s dětmi dělali sýrovo-salámovou pomazánku na pečené bagetce. Pro změnu něco ze studené kuchyně, kdy děti krájely, strouhaly, míchaly, mazaly a rozpékaly bagetky. Opět se jim to skvěle podařilo. 

Recept ke stažení: Recept 05112019

Schůzka 22. 10. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Anička, Kačenka a Vojta. Tentokrát jsme s dětmi vařili vepřový guláš s těstovinami. Děti nejprve připravily všechny ingredience a pak se pustily do samotné přípravy guláše. V mezičase jsme si povídali o těstovinách – jaké máme druhy a tvary těstovin a děti si je kreslily. 

Recept ke stažení: Recept 22102019

Schůzka 15. 10. 2019

Dnes na schůzku přišli: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Limetka a Vojta. Dnes děti opět pekly. Pustily se do pečení Halloweenských muffinů s kousky čokolády. Vyzkoušely si práci s ručním mixérem a plnění formiček. Recept si doplnily o vlastní obrázek a při pečení jsme si povídali o tom, co to vlastně Halloween je.

Recept ke stažení: Recept 15102019

Schůzka 8. 10. 2019

Dnes se do oddílu Myších kožíšků přidala Terezka a na schůzku dále dorazili: Agátka, Anička, Kačenka a Vojta. Dnešní menu bylo opravdu výtečné: zapékané palačinky s kuřecím masem a špenátem. Děti se nejprve vrhli na přípravu všeho potřebného. Někteří dělali palačinky, někteří se pustili do přípravy náplně a zbytek do přípravy polevy. Jakmile měly děti vše připravené, plnily palačinky náplní a kladly na pekáč. Připravené palačinky pak zalily polevou a daly péct. A že se jim to dnes výtečně povedlo. K práci v kuchyni patří také mytí nádobí, a že ho dnes děti měly k umytí opravdu hodně 🙂 Nicméně jako vždy vše bravurně zvládly a připravené palačinky všem moc chutnaly. 

Recept ke stažení: Recept 08102019

Schůzka 1. 10. 2019

Třetí schůzka Myších kožíšků byla opět ve znamení pečení. Na schůzku dorazili: Agátka, Anička, Citron, Kačenka, Limetka a Vojta. Dnešní menu: jablečný štrůdl. Děti se opět vyznamenaly, Příprava jim šla pěkně od ruky a výsledek – naprosto vynikající za pět Michelinských hvězdiček 🙂 

Recept ke stažení: Recept 01102019

Schůzka 24. 9. 2019

Druhá schůzka Myších kožíšků byla ve znamení vaření. Na schůzku dorazili: Agátka, Anička, Citron, Kačenka a Vojta. Dnešní menu: kuřecí kousky v česnekovém těstíčku s bramborovou kaší. Děti se tentokrát předvedly jako vynikají kuchaři. Jak bramborová kaše, tak i kuřecí maso se jim výborně vydařilo. Navíc se děti dozvěděly, jaké druhy masa máme a z jakých zvířátek je běžně jíme. 

Recept ke stažení: Recept 2409219

Schůzka 17. 9. 2019

První schůzka Myších kožíšků byla ve znamení pečení. Na schůzku dorazili: Agátka, Kačenka a Limetka. Děti pekly banánovo čokoládovou buchtu a moc se jim povedla. Během pečení se děti dozvěděly jaké existují druhy mouky, či jak se mouka vyrábí. Dozvěděly se také něco o cukru, třeba to, jaké máme druhy cukru.

Recept ke stažení: Recept 17092019