Menu Zavřeno

JDT 2020

Jarní dětský tábor Sklenařice

29. 2. – 7. 3. 2020

Letos jsme se na jarní prázdniny vypravili do Sklenařic, které se nachází na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Tábora se zúčastnili: Belka, Citron, Kakabus, Klokan, Kotě, Králíček, Lerik, Oliraptor, Pila, Pružinka, Vážka, Verča, Žužlák, Danča, Heduš, Kamzice, Koala, Křupka, Rosnička, Shrek, Terka a Vejfuk.

V sobotu po příjezdu jsme se ubytovali v pokojích dvojchaty a udělali jsme si školení bezpečnosti a lyžařské školení. Večer jsme vyplnili hrami – městečkem Palermem a pantomimu tichou poštou.

V neděli nás čekal první den Alpského lyžování. Lyžovat jsme se vydali do skiareálu v Pasekách nad Jizerou, který je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře. Instruktoři si nejprve rozřadili děti do skupin podle toho, jak jim to na lyžích jde. Poté jsme lyžovali až do konce provozu areálu.

Pondělí patřilo klasickému lyžování, tedy běžkám. Na běžky jsme se vypravili do polské Szklarske Poreby. První krůčky na běžkách nebyly opravdu jednoduché. Nejprve jsme se dětmi museli naučit techniku a celé dopoledne jsme strávili na místním zkušebním okruhu s připravenými stopami. Odpoledne jsme se vypravili ve stopě směrem k Rozdroze pod Cicha Rownia ve výšce 943 m n. m. Ačkoliv trasa dlouhá cca 3 km nebyla příliš náročná, nakonec do samotného cíle dorazila malá skupinka ve složení Heduš, Kakabus, Kamzice, Koala a Vejfuk. Všechny děti stály na běžkách poprvé a většině z nich se klasické lyžování velmi líbilo.

V úterý byl odpočinkový den, který jsme strávili na výletě v Liberci. Jako první zastávku jsme, s ohledem na deštivé počasí v tento den, vybrali iQLANDII. Zde se děti dozvěděly mnoho zajímavého ze světa vědy a techniky, vyzkoušely si různé pokusy, zahrály si na klavír, stavěly si ze stavebnic, ale hlavně se spoustu zajímavých věcí naučily.

Druhá zastávka byla na bowlingu. Rozdělili jsme se na tři skupiny na tři dráhy. V bowlingu se nejlépe dařilo Klokanovi, který naházel 125 bodů.

Třetí zastávka byla v bazénu. Zde nám děti nejprve předvedly jak umí plavat. Poté jsme si zaskákali. Zbytek pobytu děti trávily různě, některé jezdily na tobogánech či skluzavkách, některé relaxovaly ve vířivkách.

Středeční den byl snowboardingový a strávili jsme ho na Tanvaldském Špičáku. Až na Pilu, Pružinku a Vážku, kteří lyžovali, se všechny ostatní děti učily na snowboardu. Začátky nejsou nikdy lehké a tak děti strávily celé dopoledne učením techniky – jak na snowboardu stát, jak hranit, jak držet a přenášet rovnováhu, jak bezpečně padat, atd. První opatrné rozjezdy končili většinou pády :-).

Nicméně píle dětí se vyplatila a odpoledne již většina našich malých snowboarďáků jezdila docela obstojně.

A protože děti dnes moc na lyžích nestály, vydali jsme se večer se zájemci na večerní lyžování do Rejdic. Jezdilo se nám parádně, rolbou ošetřená sjezdovka byla velmi dobrá a lyžování na ní byla radost.

Ve čtvrtek jsme se vrátili na Tanvaldský Špičák. Děti byly ze snowboardu tak nadšené, že neplánovaně i ve čtvrtek strávily celý den snowboardingem kromě Pily a Vážky. Byl vidět velký pokrok a některé děti se již odvážily jezdit i na modré sjezdovce Zalomený.

Večer patřil poslednímu večernímu lyžování pro zájemce. Sešla se tentokrát větší skupinka dětí, připojil se k nám také Bobeš, kterého jsme potkali na Špičáku. Sjezdovka v Rejdicích byla tentokrát naprosto skvělá a naši instruktoři zařadili i náročnější úkoly, které nejdou dělat se začátečníky na mokrém a těžkém sněhu.

Pátek byl posledním dnem lyžování. Vydali jsme se na sjezdovku do Rejdic. Po rozježdění děti čekal závod ve slalomu. Všechny se velmi snažily. Na třetím místě se umístil Králíček, na druhém Kakabus a slalom vyhrál Klokan. Z dospělých dopadla nejlépe Terka. Po závodech již byla část dětí unavená a tak jsme se rozdělili na dvě skupiny – jedna se vrátila na chatu a druhá lyžovala až do odpoledne.

Večer patřil vyhlašování výsledků. Tentokrát jsme hodnotili několik kategorií.

Jako první jsme vyhlašovali vítěze bowlingu. Na třetím místě se umístil Citron, na druhém Kakabus a bowling vyhrál Klokan.

Poté jsme vyhlašovali snowboardistu, který udělal za tábor největší pokrok. Tuto trofej si odnesl Kotě.

Další kategorií byl nejlepší klasický lyžař. V této kategorii naši instruktoři ocenili dvě děti – Kakabuse a Verču.

Ve slalomu jsme ocenili opět tři nejlepší. Na třetím místě se umístil Králíček, na druhém Kakabus a na prvním Klokan.

V celotáborovém bodování byly na stupních vítězů Kakabus na třetím místě, Kotě na druhém místě a Klokan na prvním místě.

Poslední bylo vyhlášení kategorie nejlepšího alpského lyžaře – dítěte, které z pohledu instruktorů dosáhlo během tábora největšího zlepšení ve sjezdovém lyžování. Vítězem této kategorie byl Pila.

Děti ocenili také naše skvělé kuchaře – Shreka a Heduš, kteří se starali o jejich naplněná bříška 🙂

V sobotu nás čekalo balení, úklid a odjezd zpět do Libčic.

Letošní jarňáky byly opravdu vydařené, program byl nabytý a počasí nám nakonec opravdu přálo a veškerý plánovaný program i přes celozimní nedostatek sněhu jsme zvládli absolvovat. Všem se na táboře velice líbilo a už se těšíme na další ročník.

Galerii z tábora naleznete zde

Video z tábora na youtube